Temmuz 2, 2018

Hakkımızda

SEYYAR AKADEMİ | Sosyal Farkındalık Projesi

       Öğrencilerimizi, bilgisayar kullanım becerileriyle donatıp, tüketen değil üreten bireyler haline getirerek teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlamayı öğreterek, sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar üretebilen bir nesil yetiştirmektir. Bu kapsamda Seyyar Akademi’de çocuklar 3 boyutlu baskı teknolojilerinden geleneksel üretim tekniklerine, tasarım odaklı düşünme yöntemlerinden elektronik ve robotik projelere, nesnelerin interneti çalışmalarından çeşitli kodlama dillerine kadar pek çok alanda çalışma yapılabilir.

Çocuklara bu imkânları tanımak için Seyyar Akademi desteklerinizi bekliyor!

“Tüketen değil üreten nesiller için!”

HEDEFİMİZ:

Proje kapsamında verdiğimiz eğitimlerde çocuklara 4 temel değeri öğretmeyi hedefliyoruz:

  • Hayal et,
  • Tasarla,
  • Yap,
  • Paylaş.

Bu değerler, “kendin yap” kültürünün de temelini oluşturuyor. Yeni fikirler her zaman hayal etmekle başlar. Çocuklarımızın hayal gücünü harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Onlara hayal ettikleri düşünceleri tasarlama imkânı sunuyoruz.

 

Projemizin isminin Seyyar Akademi olma sebebi ise; bulunduğumuz bölgede sadece merkez okullarda değil KÖY okullarında da projeyi yaygınlaştırmayı hedeflediğimiz içindir.

 

 

 

 

EKİBİMİZ

Bizler Elazığ Fırat Üniversitesi’nde mühendislik okuyan ve aynı zamanda çocuklar için gönüllü olarak çalışan gençler olarak, tek gayemiz öğrencilik dönemimiz boyunca ve sonrasın da okuduğumuz yer olan Elazığ ilinde köy okullarında , sevgi evlerinde, ilk ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin çağın gereklerini yakalayabilmeleri ve çağın getirdiği yenilikleri görmeleri açısından onlara bir nebzede yardım etmeye çalışan abileri/ablalarıyız.

 

Bizler derslerimiz gereği robotik ve kodlama alanında eğitimler alıyor ve bunları uyguluyoruz. Fakat ilimizdeki bahsettiğimiz öğrenciler kodlama üzerine ders alsalar bile robotik alanında bir çalışma içerisinde maalesef değiller. Gerekli maddi koşulların yetersizliğinden dolayı hem robotik hem de kodlama alanında birçok araç gerece uzak kalıyorlar ve haliyle öğrendikleri sadece teoride kalıyor. Uygulama adına hiçbir adım atılmıyor ve/veya atılan adımlar hep sonuçsuz kalıyor. Atılan adımların sonuçsuz kalmaması için bizler Seyyar Akademi adını verdiğimiz Sosyal Farkındalık Projemiz ile robotik ve dünyanın yeni dili olan kodlamayı çocuklar ile buluşturuyor, dünyalarının renklenmesine katkı sağlamak istiyoruz.

 

Ayrıca Seyyar Akademi ekibi olarak çocuklara yönelik bu kazanımı, onlara en iyi şekilde aktarabilmek için Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen eğitimlere katıldık ve başarıyla tamamladık. Bulunduğumuz bölgede oldukça kısıtlı ve hatta hiç olmayan bu eğitimi yaygınlaştırmayı bir görev edindik.

 

Seyyar Akademi ekibi olarak bu projeyi tamamen ücretsiz ve gönüllü yürüttüğümüzü, ayrıca elde edilen tüm gelirlerin, gerekli malzemelerin temin edilmesi ve çocukların eğitimi için harcanacağını belirtmek isteriz.

 

 

 

 

 

NASIL KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ?

Bizler kendi harçlıklarımızdan biriktirerek ilk etapta eğitime başlayabilmek için ufak birkaç robotik malzeme aldık. Fakat daha fazlasını alabilmemiz için sizlerin desteğine ihtiyaç duymaktayız. Bu bağlamda bizlere ihtiyacımız olan malzemeleri temin edebilirsiniz ve/veya nakdi yardımda bulunabilirsiniz.

MALZEME LİSTEMİZ:

3 Boyutlu Yazıcı: Tasarlanan nesneleri üretmek için 2 adet gereklidir.

3 Boyutlu Yazıcı Sarf Malzeme: Filament (Sürekli İhtiyaç)
Robotik Malzeme: Uygulama yapabilmek için 30 adet gereklidir.

mBot: Hazır kit olduğundan üzerinde çalışma yapılması kolaydır. Pedagojik olarak çocukların kullanmasına uygundur. 30 Adet gereklidir.

Makey Makey Seti: Çocuklara robotik ve kodlamayı oyunlaştırarak öğretmek için 30 Adet gereklidir.

Taşınabilir Bilgisayar: Donanım yetersizliği olan okullarda çocukların daha rahat tasarım yapabilmesi için 3 adet gereklidir.

ÇOCUKLARA VERECEĞİMİZ EĞİTİMLER

1- Mbot ile Robotik Programlama Eğitimi

2- Kendin Yap Eğitimi (Maker Hareketi)

3-Scratch ile Algoritma ve Kodlama Eğitimi

4-Makey Makey ile Oyun Tasarım Eğitimi

5-Arduino ile Elektronik Programlama Eğitimi

6-Bluetooth Kontrollü Araba Eğitim

7-3 Boyutlu Baskı ve Tasarım Eğitimi

8-Snap4Arduino ile Devre Tasarımı Eğitimi

( Eğitimler daha çeşitlilik kazanacaktır )